معرفی رشته شیمی

معرفی رشته شیمی

.jpg

شیمی

تعریف

رشته­ی شیمی عمدتاً به بررسی ساختارهای ماده و چگونگی ترکیب شدن مواد در طبیعت و همچنین به دنبال پیدا کردن فرایندهای بهینه برای انجام واکنش­های مختلف است. در این رشته به بررسی و مطالعه اجمالی ترکیب­ها، ساختار و ویژگی­ ماده و نیز کنترل آزمایشگاهی فرایندهای شیمیایی و موضوعات مرتبط با آن می­پردازد. هدف این رشته تربیت افرادی است که با توجه به تجزیه و تحلیل­های محیط و تعریف پروژه های آزمایشگاهی به بهینه کردن فرایندهای شیمیایی و نیز به بررسی ساختارهای مواد بپردازند.

 

توانایی

در این رشته با ریاضی و فیزیک نیز سروکار داریم. بنابراین باید با درس­هایی از جنس ریاضی و فیزیک نیز ارتباطی خوب و توانایی معمولی داشته باشیم. بدلیل تحقیقاتی بودن نوه رشته باید فردی صبور، با پشتکار و دارای روحیه جنگنده باشیم و همچنین توجه کنیم که بسیاری از پروژه های این رشته، آزمایشگاهی­اند. پس باید به کار در آزمایشگاه نیز علاقه مند بود.

 

دروس تخصصی :

شیمی

گرایش­ها (کارشناسی):

در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش «محض» و «کاربردی» است.

 

کاربردی: هدف این گرایش ارتباط بین شیمی محض و کاربردهای آن در صنعت است. البته تفاوت تعداد دروس بین محض و کاربردی، ۴ و ۶ درس است و در مجموع ۳۰ – ۴۰ درس دارند (۱۳۰ واحد). واحدهای تئوری و عملی هر دو تقریبا برابرند و تفاوت در ارائه پایان نامه و موضوع آن است.

آفت کش: هدف رشته تولید سموم و آفت کش­هایی است که کمترین میزان آسیب را برای انسان و محیط زیست داشته باشد. با استفاده از علوم و فنون شیمی، دانشجو این ترکیبات را بررسی و تولید می­کند.

فناوری اطلاعات: هدف این گرایش استفاده از نرم­افزارها و برنامه نویسی تخصصی برای علوم شیمی است. دانشجو با روش کار نرم­افزارهای خاص شیمی و بانک­های اطلاعاتی رشته آشنا می­شود و توانایی خود را در استفاده و ایجاد نرم­افزارهای گرافیکی مولکولی و شبیه سازی کامپیوتری افزایش می­دهد.

دارویی: هدف استفاده از اصول شیمی و زیست­شناسی است برای ایجاد و واکنشی که منجر به مواد دارویی جدید بشود.

محیط زیست: هدف رشته، افزایش آگاهی دانشجویان در زمینه علوم پایه با تکیه بر شیمی در زمینه مسائل آلودگی محیط زیست و آشنایی با روش های رفع آن و توسعه و اثرات آلودگی ها بر محیط زیست می­باشد.

 

مقاطع بالاتر:

شیمی در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش­های «  آلی » ، «  معدنی» ، «  تجزیه» ، «  فیزیک »  ، «  پلیمر »  ، « نانو  »  ، « فیتوشیمی » ، « کاربردی »  ، « دریا » ،  «  دارویی » ، « پیشرانه »  ، «  فناوری اسانس » می باشد.

 

این رشته در مقطع دکتری نیز قابل تحصیل می­باشد.

شیمی

موقعیت شغلی

بازار کار این رشته به نوع گرایش انتخاب شده در مقطع ارشد بستگی دارد. به طور معمول اگر فردی در بخش محض شروع به کار کند، آینده او کارهای تحقیقاتی – تدریسی خواهد شد. بنابراین باید شغل آموزش را دوست داشته باشد. به طور کلی، آینده شغلی این رشته بدلیل نوپا بودن آن در گرایش­ها، بستگی دارد.

نکته: دارندگان لیسانس شیمی می­توانند در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت معروف به ارشد پزشکی نیز شرکت نمایند. سه رشته مناسب در این زمینه­، رشته­های بیو شیمی بالینی، سم شناسی پزشکی و شیمی دارویی می­باشد.

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰ ۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×