مطالعه بدون رویا پردازی

مطالعه بدون رویا پردازی

.png

مطالعه بدون رویاپردازی

مطالعه بدون رویا پردازی

مشکلی که خیلی از داوطلبان کنکور و حتی دانشجویان دائماً با آن در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. یک بار با روش‌های علمی یاد بگیرید.

 

بسیاری اوقات زمانی که خیلی مصمم هستید برای مطالعه و با عزمی راسخ می‌نشینید پای درس و شروع به مطالعه می‌کنید، حین حل یک مسأله ذهنتان درگیر یک فکر خارجی می‌شوید و کم‌کم از مسیر حل مسأله منحرف می‌شوید و شروع به رویاپردازی یا افکاری نظیر این می‌کنید که اگر اوضاع خوب باشد و آرامش داشته باشید،

رویاپردازی مثبت و اگر اوضاع بر وفق مراد نباشد، رویاپردازی منفی می‌کنید. بعضی‌ها فکر می‌کنند رویاپردازی در جهت مثبت مفید است اما سخت در اشتباه هستند، شما بدانید و آگاه باشید هر نوع رویاپردازی که در هنگام مطالعه به سراغ شما بیاید به ضررتان است؛

مطالعه بدون رویا پردازی
مطالعه بدون رویا پردازی

مطالعه بدون رویا پردازی

 

لیست قیمت

زیرا بدون آن که بفهمید زمان شما را می‌دزدد و شما را از راه اصلی که همان درس خواندن است منحرف می‌کند. شما نمی‌توانید جلوی افکار منفی را بگیرید؛ زیرا ذهن همانند اتاقتان در ندارد که آن را ببندید و فقط باید پس از ورود این افکار به ذهن، آن‌ها را سریعاً خارج کنید و اجازه‌ی ماندن و جا خوش کردن (!) به آن‌ها را ندهید. برای همین چند راه کلی را برایتان آورده‌ایم:

مطالعه بدون رویا پردازی

سریع‌تر بخوانید تا رویاها به شما نرسند:

تصور کنید با دوچرخه مشغول حرکت در یک مسیر جنگلی هستید و با سرعتی آهسته به درختان نگاه می‌کنید. گاهی سنگلاخی را نمی‌بینید و دچار دست‌انداز می‌شوید؛ گاهی حتی فرمان دوچرخه را راها می‌کنید و فقط رکاب می‌زنید؛ اما حالا تصور کنید وارد یک مسیر سرپایینی شدید و سرعت حرکت شما چند برابر شده است.

 

دیگر فرصت نگاه کردن به اطراف را ندارید. اگر حفره‌ای در مسیر باشد باید دقت کنید که در آن نیفتید. به عبارت دیگر، تمام حواستان درگیر روبه‌رو خواهد بود و کوچک‌ترین تعللی حتی ممکن است باعث افتادن شما از دوچرخه شود. در مطالعه هم دقیقاً همین اتفاق رخ می‌دهد. وقتی ذهن مشغول می‌شود، فرصت درگیری برای مسائل دیگر را کمتر خواهد داشت.

مطالعه بدون رویا پردازی

کندی سرعت در مطالعه ناشی از چیست

حال اگر محدودیتی در زمان مطالعه داشته باشید و یک جریمه سنگین در صورت عدم عمل به آن محدودیت، کاملاً حواستان به مبحث پیش رو خواهد بود؛ بنابراین بهتر است برای مطالعه زمان بگیرید (کمی بیشتر از حد معمول). مثلاً با خود قرارداد ببندید که «قوانین سه‌گانه‌ی نیوتن را باید در ۷ دقیقه بخوانم».

سؤال بپرسید و برای گرفتن پاسخ سمج باشید:

دائماً در طول مطالعه از خود سؤال کنید و جواب سؤالتان را همان لحظه بخواهید و برای گرفتن پاسخ کامل (و حتی طولانی) سماجت کنید؛ چرا که این کار باعث می‌شود مجبور شویددائماً در درس کنکاش کنید و دیگر در ذهنتان جایی برای افکار رویاگونه باقی نماند.

مطالعه بدون رویا پردازی

هرازچندگاهی دست به قلم شوید:

با نوشتن حواس خود را کاملاً معطوف به درس می‌کنید؛ زیرا چند حس مختلف را درگیر کرده‌اید، ضمناً با نگه داشتن این نوشته‌ها و مطالعه‌ی آن‌ها در پایان مطالعه به شکل سریع یک بار دیگر مطلب را مرور کرده‌اید. البته در نوشتن زیاده‌روی نکنید و فقط هر ۳-۲ دقیقه یک بار (آن هم اگر خیلی ذهنتان منحرف می‌شود)، یک فرمول با یک نکته به نسبت مهم را یادداشت کنید و آن را یک بار دیگر بخوانید و مجدداً به مطالعه ادامه بدهید.

نکاتی در مورد افزایش تمرکز هنگام مطالعه و دوری از اضطراب کاذب

 

با خود اتمام حجت کنید:

اگر باز هم رویاها به سراغتان می‌آیند و این بار دست از مطالعه بکشید و برای ۴-۳ دقیقه با خود با منطق مطلق بدون احساس اتمام حجت کنید و به نوعی به خود تلنگر بزنید و لزوم مطالعه فراوان و بدون افکار مزاحم را به خود گوشزد کنید.

 

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان و قیمت محصولات کنکور آسان است با شماره های

۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰

۰۲۱۴۴۴۳۱۳۱۳

۰۲۱۴۴۲۵۴۰۳۰

تماس بگیرید

یا کلمه {مطالعه } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبار کنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید و همچنین برای دیدن و خرید محصولات به سایت ما سر بزنید . جهت عضویت در کانال و پیج کنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×