غلبه بر افکار منفی ( اوج یادگیری )

غلبه بر افکار منفی ( اوج یادگیری )

غلبه بر افکار منفی

غلبه بر افکار منفی(اوج یادگیری)

غلبه بر افکار منفی

 

افکار منفی جزئی جدای ناپذیر از زندگی انسان ها می باشد . هیچ انسانی وجود ندارد که افکار منفی نداشته باشد ولی مساله ی اصلی میزان این افکار منفی می باشد . بعضی از افراد افکار منفی بیشتری نسبت به بقیه ی افراد دارند . افکار منفی می توانند انرژی اشخاص را کم کنند و انگیزه ی ان ها را برای رسیدن به اهدافشان از بین ببرند . اگر شما یک داوطلب کنکوری باشید افکار منفی می تواند جلوی موفقیت شما را بگیرد .

قیمت دی وی دی های یادگیری آسان

 

غلبه بر افکار منفی

افکار منفی چیست

هر فکری که نوعی بازدارندگی در حرکت شما به سمت اهدافتان ایجاد کند و موجد کاهش انرژی شما برای حرکت شود ، فکر منفی می باشد . مثلا داوطلب دائم در ذهن خود مرور می کند که من نمی توانم در کنکور موفق شوم یا بین میلیون ها داوطلب فقط چند درصد در پزشکی قبول می شوند و……..

افکار منفی معمولا همراه با  غم هستند و در صورت بروز در ذهن باعث شک و دودلی در رسیدن به هدف می شوند . افکار منفی گاهی ان قدر قدرتمند هستند که شخص را به طور کامل از رسیدن به هدف خود دور می کنند .

غلبه بر افکار منفی
غلبه بر افکار منفی

تصمیم بگیرید

اولین قدم برای مقابله با افکار منفی شما این است که تصمیم بیگرید با افکار منفی خود مقابله کنید . باید با خود بگویید که به افکار منفی خود هیچ اهمیتی نمی دهید . این تصمیم باید ان قدر قدرتمند باشد که شما مبارزه برای افکار منفی را رها نکنید . کاغذی را بردارید و روی ان بنویسید “من از امروز با تمام افکار منفی خود مبارزه می کنم” .

غلبه بر افکار منفی

افکار منفی را شناسایی کنید

ببینید در چه موقعیتی دچار افکار منفی می شوید . گاهی وقت ها ان قدر خسته می شوید که ذهن شما شروع به منفی بافی می کند . مثلا می گوید “از کجا معلوم قبول شوی؟ از کجا معلوم رتبه ی خوبی بیاوری ؟ از کجا معلوم درس را به خوبی یاد بگیری؟”

گاهی اوقات صحبت های یک دوست می تواند شما را دچار افکار منفی کند . مثلا وقتی دوست شما می گوید که قبولی در رشته ی شما بسیار سخت است و احتمال قبول شدن افراد در رشته ی دل خواه شما بسیار کم است ، ذهن شما خود به خود شروع به منفی بافی می کند .

یا مثلا وقتی در حل کردن یک سوال دچار مشکل می شوید ممکن است ذهن شما به سراغ منفی بافی برود و افکار منفی در ذهن شما جریان پیدا کند

یا وقتی کمی از برنامه ی درسی خود عقب می افتید و زمان را از دست می دهید ممکن است ذهن شما شروع به منفی بافی کند

یا وقتی بیمار می شوید ممکن است افکار شما منفی شود .

ببینید در چه حالت هایی دچار افکار منفی شده اید .

غلبه بر افکار منفی

انگیزشی

منفی بافی بر اثر افسردگی

نوعی دیگر از منفی بافی که علامت ان دائمی بودن ان، همراه بودن ان با خواب زیاد یا بی خوابی و بی اشتهایی یا اشتهای زیاد می باشد . این منفی بافی به علت افسردگی می باشد . در صورت داشتن چنین علامت هایی برای تشخیص افسردگی به روانشناس بالینی مراجعه کنید

منفی بافی وتغذیه

بعضی از مواد غذایی می توانند موجب منفی بافی موقت شوند . مثلا خوردن مقدار زیادی ابلیمو در فصل زمستان می تواند این حالت را به جود بیاورد یا زیاد ماندن در سرما می تواند افکار منفی یک شخص را بیشتر کند .

مقایسه خود با دیگران

یکی دیگر از چیزهایی که فکر منفی را در وجود یک داوطلب کنکور بیشتر می کند مقایسه ی خود با دیگران می باشد . وقتی شما به عنوان یک داوطلب کنکوری دائم در حال مقایسه ی وضعیت پیشرفت خود با دیگران هستید خود به خود دچار افکار منفی می شوید

غلبه بر افکار منفی

نداشتن اعتماد به نفس

اگر یک داوطلب کنکور از اعتماد به نفس کافی برخوردار نباشد یعنی امیدی هم برای پیروزی ندارد و همین نا امیدی خود به خود باعث به وجود امدن افکار منفی می شود . اعتماد به نفس نقش مهمی در تولید افکار مثبت دارد . اعتماد به نفس یعنی داوطلب توانایی مطالعه دارد ، پس می تواند یاد بیگرد ، وقتی یاد گرفت می تواند سوالات کنکور را پاسخ بدهد . البته بدیهیست که میزان یادگیری همه یکسان نیست ولی در این که همه می توانند یاد بگیرند شکی نیست!

 

ترس از شکست

ترس از شکست در کنکور و قبول نشدن در رشته ی دل خواه هم می تواند منجر به تولید افکار منفی شود .

بگو فکرت چیست تا بگویم موفق می شوی یا نه! { انگیزشی کنکوری }

غلبه بر افکار منفی

مقابله با افکار منفی

حالا که انواع علت های بروز افکار منفی را شناختید وقت دیگر مقابله با ان زیاد هم سخت نیست شما باید علت را از بین ببرید تا افکار منفی هم از بین بروند . مثلا برای افکار منفی حاصل از مقایسه خود با دیگران ، دیگر خود را نباید با کسی مقایسه کنید چون که همه انسان ها استعداد ها و ظرفیت های مختلفی نسبت به یکدیگر دارند و هیچ کس مثل کس دیگری نیست . پس اگر دوست شما از شما سریع تر درس می خواند دلیل بر بد بودن شما و یا قبول نشدن شما در رشته ی دل خواهتان نیست بلکه این یک تفاوت بین شما و اوست این تفاوت ها در همه ی جنبه های یک انسان وجود دارد . ممکن است دوست شما هم در تحلیل مسائل ریاضی قدرت کمتری نسبت به شما داشته باشد .

یا اگر به خاطر افسردگی دچار افکار منفی می شوید باید هر چه سریع تر افسردگی خود را از بین ببرید

 

 

جهت دریافت مشاوره انگیزشی با شماره های

۰۹۱۲-۱۹۷۵۰۹۰ 

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره انگیزشی} را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیج کنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

برای دریافت مقالات و محصولات تخصصی کنکور آسان است ویژه پایه های دهم ، یازدهم ، دوازدهم به سایت اوج یادگیری مراجعه کنید

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس