روش های دوره کردن درس ها

روش های دوره کردن درس ها

این روش ها مرور کنید

روش های دوره کردن درس ها

روش های دوره کردن درس ها

شما وقتی مطالعه می کنید یک سری اطلاعات را وارد مغز خود می کنید . این اطلاعات به صورت کامل در ذهن شما نمی مانند و باید ان قدر با ان ها مشغول باشید تا ان ها را به نقطه کمال خود برسانید . شاید پدر و مادر ها را دیده باشید که برای پرورش کودکان خود چه زحمت عظیمی می کشند .

این کودک برای این که به یک کمال قابل توجهی برسد انرژی زیادی از والدین خود می گیرد . اطلاعاتی هم که شما از درس خواندن کسب کرده اید فرزندان شما هستند که باید ان ها را پرورش دهید . باید مراقب خطراتی که فرزندتان را تهدید می کند باشید . ممکن است فرزندان شما از جایگاهشان خارج شوند .

شما باید سریعا ان ها را به جایگاه واقعی خودشان بیاورید . ممکن است فرزندانتان به صورت ناقص وارد ذهنتان شوند . شما باید ان ها را کامل کنید . خلاصه “تا گوساله گاو شود ، دل صاحبش اب شود”.در ادامه به روش های دوره کردن درس ها می پردازیم

 

اهمیت مرور کردن مطالب

مطلب پیشنهادی : سه سبک متداول و اصلی برای مرور

روش های دوره کردن درس ها
یکی از مهم ترین فواید مرور این است که مطالب را در ذهن شما حفظ و نگهداری می کنید پس از این جهت که باعث می شود مطالب از ذهن شما پاک نشوند مهم است . اهمیت دیگر مرور کردن این است که شما را در فهم هر چه بهتر مطالب یاری می کند . شما با مرور کردن مطالب را خیلی بهتر درک خواهید کرد. شاید پیدا کردن یک کتاب از داخل کارتن های بی نظمی که پر کتاب هستند کار مشکلی باشد ولی پیدا کردن همان کتاب از داخل کتاب هایی که به صورت منظم دسته بندی و در قفسه جای گرفته اند کار اسانی می باشد .

مرور کردن باعث سازمان دهی مطالب ذهن شما می شود . پس از این جهت که نظم ذهنی شما را بالا می برد مهم می باشد. این ها را می شد در باب اهمیت مرور کردن مطالب بیان کرد . اما در ادامه مقاله روش های دوره کردن درس ها می پردازیم به این نکته که زمان مناسب مرور کردن چیست ؟

فرایند طبیعی ذهن

روش های دوره کردن درس ها

روش های دوره کردن درس ها
فرایند طبیعی ذهن در حفظ و نگهداری اطلاعات ذخیره شده به این صورت می باشد که پس از گذشت مدت زمان یک روز شما مقداری از اطلاعات ذخیره شده در ذهن را از دست می دهید و پس از این که مدت هفت روز از مطالعه گذشت شما مقدار بسیار زیادی از اطلاعات ذخیره شده را از دست خواهید داد . مرور کردن جلوی از دست رفتن اطلاعات ذخیره شده در ذهن را به خوبی می گیرد .
این ها را در مرور کردن رعایت کنید

 

لازمه مرور

روش های دوره کردن درس ها

لازمه مرور این است که شما درس ها را به خوبی مطالعه کرده باشید . گاها پیش می اید که داوطلبین کنکور مطالعه کردن را همانند مرور کردن انجام می دهند و سریع از روی مطالب و مفهوم مطالب رد می شوند .

برای مرور کردن یک زمان و مکان مناسب انتخاب کنید . برای مرور کردن درس هایتان هنگامی که در حال تماشای سریال فرار از زندان هستید اصلا کار مناسبی نیست . ممکن است به جای درس هایتان دیالوگ های مایکل را حفظ کنید . هم چنین زمان هایی که بی حال و خسته هستید از این کار بپرهیزید .

 

مطلب پیشنهادی :برنامه ریزی ۱۲ روزه ویژه جمع بندی دروس عمومی

شاید در ابتدا که شروع به مرور کردن می کنید زمان زیادی را صرف این کار بکنید ولی با گذشت زمان فهم و درکتان از مطالب بیشتر می شود و شما مرور را در زمان های کوتاه تری انجام می دهید
در مرور کردن ممکن است دچار وسواس های بی جا شوید حواستان باشد از این وسواس ها بپرهیزد

ممکن است به علت این که می ترسید مطالب را فراموش کنید مرور را به صورت غیر اصولی و در زمان نامناسب انجام دهید . سعی کنید مرور را اصولی و در زمان مناسب خودش انجام دهید
مرور های خودر یادداشت کنید و برای این کار می توانید از یک دفترچه یادداشت ا ستفاده کنید . بنویسید که در چه تاریخی و چه درس هایی را مرور کرده اید

 

روش های دوره کردن درس ها
روش های دوره کردن درس ها

متوجه اشتباهات گذشته می شوید

وقتی در حال مرور کردن هستید متوجه اشتباهات گذشته خود خواهید شد . هم زمان با مرور متوجه خواهید شد که چه قسمت هایی از درس را فراموش کرده اید . سعی کنید بیشتر تمرکزتان بر روی قسمت هایی باشد که فراموش کرده اید و از یاد برده اید .

در هر مرور چیزهای جدید کشف کنید و سعی کنید علاوه بر یاد اوری مطالب گذشته با فهم عمیق تر مطالبی که در حال مرور ان ها هستید به اطلاعات خود اضافه کنید. روش های دوره کردن درس ها را با شما ادامه می دهیم

مرور ها را چگونه انجام دهیم

روش های دوره کردن درس ها

روش های دوره کردن درس ها
برای انجام هر کاری مهارت و ریزه کاری هایی وجود دارد که باعث می شود شما در ان کار موفق باشید این فنون را اصطلاحات “فوت کوزه گری می گویند”. مرور کردن هم از این قضیه مستثنی نیست . و شما باید فوت کوزه گری ان را فرا بگیرید .

 

با چشم مرور کردن

روش های دوره کردن درس ها
برای این کار ابتدا کتاب را باز کنید . سپس عنوان اغازین هر صفحه را ببینید و سپس کتاب را ببنیدید و شروع کنید به یاد اوری مطالب و محتویات ان عنوان . سعی کنید همه مطالب را در ذهن خود مرور کنید . سپس کتاب را باز کنید و بررسی کنید تا چه حدی درست پیش رفته اید و در کجا ها اشکال داشته اید.

مباحثه کنید

مطلب پیشنهادی : آفت های مطالعه(مهندس حسین بنائی)

روش های دوره کردن درس ها
مباحثه یکی از راه کارهای مرور دروس می باشد که در حوزه های علمیه از ان استفاده می شود . این روش یکی از کارامدترین روش ها برای فهم و درک عمیق مطالب و هم چنین از بین بردن اشکالات مطالعه شماست .

برای این کار با چند نفر از دوستان و هم کلاسی های خود بنشینید و یک فصل از کتاب را که همه شما مطالعه کرده اید انتخاب کنید و سپس به ترتیب هر کدامتان قسمتی از کتاب را توضیح دهید . بقیه شما هم کاملا گوش کنید و از کسی که توضیح می دهد اشکال بگیرید و از او پرسش کنید . این نوع اشتراک گذاری اطلاعات تاثیر خوبی بر درک شما از مطالب دارد .

تستی مرور کنید

روش های دوره کردن درس ها

روش های دوره کردن درس ها
شروع کنید به زدن تست هایی که ضریب دار هستند . بعد از این که زدن تست را به پایان رساندید سعی کنید اشتباهات خود را در تست ها بیابید . این گونه متوجه خواهید شد کدام قسمت های مطالعاتی خود را فراموش کرده اید.

 

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی  با شماره های

۰۳ ۵۷ ۱۹۶۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

در شبکه های اجتماعی تلگرام و ایستاگرام ما را دنبال کنید  و از خدمات مفید و تخصصی  رایگان ما مانند جزوات رتبه های برتر کشور در همه درس ها  ، نمونه سوالات امتحانی مختلف ، جمع بندی دروس پایه های دهم یازدهم دوازدهم ، مشاوره و برنامه ریزی  هم برای کنکور و هم برای تمام پایه های تحصیلی ، تدریس های اساتید درجه ۱ کشور، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیج کنکور آسان است ، کلمه { کانال } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

برای دریافت مقالات گوناگون آموزشی و در حوزه مشاوره و برنامه ریزی و محصولات تخصصی کنکور آسان است ویژه همه پایه های دهم ، یازدهم ، دوازدهم به سایت اوج یادگیری  { کنکور آسان است } مراجعه کنید

توصیه مهم من به شما دانش آموزان این است که حتما برای درس خواندن از منابع خوبی استفاده کنید. منابعی که بتونه در مدت زمان کوتاه حجم بالایی از مطالب را با کیفیت بالا انتقال بده. خیلی از منابع آموزشی موجود در بازار خسته کننده و غیر مفید هستند و با اضافه گویی های بیش از حد شما را از مسیر موفقیت دور میکنند. پیشنهاد میکنم حتما برای افزایش سرعت و کیفیت مطالعه خود از منابع آموزشی کنکور آسان است استفاده کنید.

دی وی دی های آموزشی کنکور آسان است توسط بهترین اساتید کشور تدریس شده و سبک تدریس تکنیکی و رمزگردانی شده دارد و باعث میشود مطالب با کیفیت و ماندگاری بالاتری در ذهن شما جای خوش کند.

رتبه برتر شدن

ارائه ی سیک نوینی از اموزش توسط موسسه کنکور اسان است باعث شده خیلی از داوطلبینی که از محصولات و دی وی دی های  اموزشی ما استفاده می کنند جز رتبه های برتر کنکور باشند. کنار اموزش ارائه ی مشاوره و برنامه ریزی مناسب با وضعیت شما ، تاثیر به سزایی در پیشرفت شما دارد

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×