روش تست زدن موفق را بدانید

روش تست زدن موفق را بدانید

تست زدن موفق

روش تست زدن موفق را بدانید

روش تست زدن موفق را بدانید-  فنون تست‌زنی از مهارت‌های لازم برای امتحان کنکور است و تسلط در آن تأثیر غیرقابل‌انکاری در موفقیت دارد که در این مطلب با ضروری‌ترین آن‌ها آشنا می‌شوید.

فنون تست‌زنی

طراحی و طراحان تست‌ها

روش تست زدن موفق را بدانید
طراحی سؤالات کنکور از یک سری اصول کلی و مشخص تبعیت می‌کند که معمولاً طراحان تست با آن‌ها آشنا هستند. از جمله اصول مهم در طراحی سؤالات کنکور رعایت ترتیب سؤالات آسان، متوسط و مشکل در هر درس است. در مقابل یکی از اشکالات وارد به طراحی تست‌ها ترتیب نوشتن آن است. در واقع، در هر درس سؤالات باید از آسان به مشکل تنظیم شوند اما تمامی این نکته رعایت نمی‌شود، پس این آمادگی ذهنی را در خود ایجاد کنید که ممکن است با هر احتمالی روبه‌رو شوید. امکان دارد . ناگهان با سؤال سخت روبه‌رو شوید یا سؤالات یک درس با تست‌های مشکل شروع شوند.

روش تست زدن موفق را بدانید
روش تست زدن موفق را بدانید

تست یک ستاره و دو ستاره

روش تست زدن موفق را بدانید
وقتی با سؤالات یک درس روبه‌رو می‌شوید. ابتدا یک به یک آن‌ها را بخوانید. اگر جواب سؤال و گزینه‌ی درست را می‌دانید، بلافاصله در پرسشنامه (نه پاسخنامه) علامت بزنید و به سراغ سؤال بعدی بروید. اگر جواب را نمی‌دانید، دو حالت پیش می‌آید؛ جواب را نمی‌دانید ولی می‌دانید به نتیجه می‌رسید. پس در کنار سؤال یک ستاره بزنید و اگر جواب را اصلاً نمی‌دانید، کنارش دو ستاره بزنید.
حالا برای سؤالات تک ستاره‌ای وقت بگذارید و آن‌ها را پاسخ دهید، بعد سراغ سؤالات دو ستاره‌ای بروید. در دروس تخصصی امکان زیادی وجود دارد که فرصتی برای سؤالات دو ستاره‌ای باقی نماند. بعد از اتمام این سه مرحله جواب‌های صحیح را با دقت به پاسخنامه منتقل کنید.

جرأت گذشتن از تست

دانش آموزان باید عادت کنند از کنار بعضی تست‌ها بگذرند و این نشانه‌ی ضعف نیست بلکه مهارت و دانش بالای فرد را نشان می‌داند. دانش آموزان بسیار محدودی هستند که هم توانایی و هم فرصت آن را دارند که بتواند به همه‌ی سؤالات پاسخ دهند.

قدرت ریسک

روش تست زدن موفق را بدانید
در موقع حدس زدن معمولاً اولین حدس شما صحیح‌ترین است؛ بنابراین، جواب خود را در صورتی عوض کنید که مطمئن باشید پاسخ دوم شما از پاسخ اول صحیح‌تر است. اگر در مورد هر چهار گزینه مشکل دارید، توصیه می‌شود از خیر آن سؤال بگذرید! اگر بین سه گزینه مشکل داشتید هم همین‌طور. اما زمانی که می‌دانید حداقل دو گزینه غلط است، حتماً یکی از گزینه‌ها را علامت بزنید.

خواندن کل اجزای تست

شما باید صورت مسأله را با حوصله و تمرکز مطالعه کنید. یادتان باشد اگر عجله داشته باشید، شاید بتوانید زمان را ذخیره کنید ولی احتمال اشتباه بسیار است. اگر بپذیرید باید از کنار بعضی تست‌ها بگذرید، بر دقت شما افزوده خواهد شد.

پیش‌بینی قبل از جواب

روش تست زدن موفق را بدانید
اگر حوصله دارید، قبل از نگاه کردن به گزینه‌ها جواب را حدس بزنید. این کار سرعت عمل شما را در پاسخ‌گویی به تست‌ها افزایش خواهد داد. حتی در صورتی که حدس شما درست از آب درآمد و پاسخ شما بین گزینه‌ها وجود داشت، باز هم سایر گزینه‌ها را بخوانید.

فریب نخورید

روش تست زدن موفق را بدانید
به محض خواندن صورت مسأله سراغ ساده‌ترین گزینه نروید! متوجه گزینه‌های انحرافی باشید. اگر شما درس‌ها را مفهومی خوانده باشید احتمال انحراف شما کاهش خواهد یافت، با این همه ممکن است به دلیل تمرکز نداشتن، که معمولاً ناشی از رعایت نکردن اصولی خواندن اجزای تست است. فریب بخورید و ناخودآگاه به محض دیدن کوچک‌ترین سرنخی از پاسخ آن را علامت بزنید. پس از یک طرف تمرکز و دقت داشته باشید و از طرف دیگر با روش‌های کنترل اضطراب آشنا شوید تا بتوانید حالت تعادلی خود را حفظ کنید.

تقسیم زمان

نباید برای همه‌ی تست‌ها زمان یکسانی در نظر بگیرید. اگر برای تستی سه دقیقه وقت صرف کردید، حتماً تستی هم وجود دارد که در ظرف بیست ثانیه پاسخش را بیابید بنابراین، در مورد تقسیم زمان وسواس به خرج ندهید.

سرعت عمل

روش تست زدن موفق را بدانید

سرعت عمل در تست‌زنی به عوامل متعددی بستگی دارد: مفهومی خواندن درس‌ها، حوصله، تیپ شخصیتی، تمرین تست‌زنی، دقت و تمرکز و….. فردی که کلاً کند است مضطرب می‌شود یا تقسیم زمان مناسبی ندارد، احتمالاً در کلیه‌ی فعالیت‌هایی که نیاز به سرعت عمل و توانایی مشاهده دارد، مشکل خواهد داشت.

دقت در محاسبات عددی

روش تست زدن موفق را بدانید
در تمام رشته‌های کنکور دروسی وجود دارند که در آن‌ها حل مسأله و محاسبات عددی ضرورتی اساسی است اشتباهات دانش آموزان در محاسبات عددی عمدتاً ناشی از عجله و عدم تمرکز است و این هم به علت تلاش آنان برای از دست ندادن زمان است. این عجله به طور حتم غیر از افزایش احتمال اشتباهات، سودی ندارد نسبت به محاسبات عددی، به خصوص در رشته‌ی ریاضی، دقت زیادی به خرج دهید. سعی کنید به‌گونه‌ای در محاسبات پیش روید که همان یک بار محاسبه، اطمینان شما را حاصل کند، عجله در محاسبات شک شما را افزایش می دهد و منجر به محاسبات دوباره، سه باره و اتلاف وقت شما خواهد شد.

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی  با شماره های

۰۳ ۵۷ ۱۹۶۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

در شبکه های اجتماعی تلگرام و ایستاگرام ما را دنبال کنید  و از خدمات مفید و تخصصی  رایگان ما مانند جزوات رتبه های برتر کشور در همه درس ها  ، نمونه سوالات امتحانی مختلف ، جمع بندی دروس پایه های دهم یازدهم دوازدهم ، مشاوره و برنامه ریزی  هم برای کنکور و هم برای تمام پایه های تحصیلی ، تدریس های اساتید درجه ۱ کشور، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیج کنکور آسان است ، کلمه { کانال } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

برای دریافت مقالات گوناگون آموزشی و در حوزه مشاوره و برنامه ریزی و محصولات تخصصی کنکور آسان است ویژه همه پایه های دهم ، یازدهم ، دوازدهم به سایت اوج یادگیری  { کنکور آسان است } مراجعه کنید

توصیه مهم من به شما دانش آموزان این است که حتما برای درس خواندن از منابع خوبی استفاده کنید. منابعی که بتونه در مدت زمان کوتاه حجم بالایی از مطالب را با کیفیت بالا انتقال بده. خیلی از منابع آموزشی موجود در بازار خسته کننده و غیر مفید هستند و با اضافه گویی های بیش از حد شما را از مسیر موفقیت دور میکنند. پیشنهاد میکنم حتما برای افزایش سرعت و کیفیت مطالعه خود از منابع آموزشی کنکور آسان است استفاده کنید.

دی وی دی های آموزشی کنکور آسان است توسط بهترین اساتید کشور تدریس شده و سبک تدریس تکنیکی و رمزگردانی شده دارد و باعث میشود مطالب با کیفیت و ماندگاری بالاتری در ذهن شما جای خوش کند.

روش تست زدن موفق را بدانید

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس